Vaše nejčastější dotazy.

CO MAJÍ HOMEOPATIE A CELOSTNÍ MEDICÍNA SPOLEČNÉHO?

Mají společného mnohem více, než by se na první pohled zdálo: Oba léčebné směry respektují každého člověka jako individualitu, originál. Tvrdí, že je třeba léčit člověka, a ne každou jeho nemoc zvlášť. Snaží se pátrat po příčině nemoci, a zmapovat vývoj nemoci. Zájem pacienta je na prvním místě. Podmínkou úspěchu je  aktivní přístup pacienta k léčbě.

HOMEOPATIE = „PODOBNÉ LÉČÍ PODOBNÉ“. ALE CO TO ZNAMENÁ

Lék může nemocného vyléčit tehdy, když u zdravého člověka vyvolává podobné potíže, jaké má nemocný. Nejlépe to vysvětlíme na příkladu: Lék Belladonna je charakterizován horečkou, prudkými silnými pulsujícími bolestmi hlavy se zrudnutím a pocitem horkosti (ale nohy a ruce mohou být studené). Nesnese otřesy, zvuky ani dotek. Pokud máme pacienta s těmito symptomy, Belladonna mu pomůže velmi rychle až „zázračně“. Pokud ale zkusíme Belladonnu na jakoukoli horečku a jakékoli bolesti hlavy, můžeme být zklamáni. Proto nelze věřit univerzálním radám na internetu, že na každou horečku je Belladonna. Takhle jednoduchá homeopatie opravdu není.

JAK SE VYRÁBĚJÍ HOMEOPATICKÉ LÉKY?

​Léky se vyrábějí nejčastěji z rostlin, minerálů a živočichů. Léky se ředí a vzniklé roztoky se protřepávají (potencují). Ředění se označuje u nás nejčastěji „CH“ (cé há) nebo jen „C“ – znamená to ředění v poměru 1:100. Lék 5CH je tedy naředěn 100x100x100x100x100krát, tedy desetmiliardkrát. Od ředění 12C tak podle fyzikálních zákonů není v léku ani jedna molekula výchozí látky, a přesto funguje. Proč funguje, na to dnešní věda ještě nemá odpověď. Existují zatím jen hypotézy – ale jsem optimista, a věřím, že kvantová fyzika nebo kvantová biologie nám princip homeopatie objasní nejpozději do pěti let.

MŮŽU DOSTAT PO HOMEOPATIKU ALERGICKOU REAKCI?

Teoreticky ano, i když je to velmi nepravděpodobné. Dám vám příklad: lék Apis mellifica je vyroben ze včely. Pokud jste silně alergická na včelí jed, mohla by se u vás projevit alergie i po léku Apis. Ale jen do ředění 12CH. Tohle homeopaté vědí, a proto lék Apis podávají raději v potencích od 15CH výše, to znamená v takových, kde v žádném případě už není ani jedna molekula včelího jedu, tedy alergie v žádném případě nehrozí. Homeopatické roztoky a masti se doporučuje nejprve zkusit na malém kousku kůže v loketní jamce. Pokud během 15 minut nedojde k zarudnutí, můžete mast použít.

JAK SE SPRÁVNĚ UŽÍVAJÍ HOMEOPATICKÉ KULIČKY?

Kuličky nepolykejte, ale nechte je rozpustit v ústech (pod jazykem nebo na jazyku). Neměly by přijít do styku s kovem. Z lahviček firmy Boiron je můžete nasypat do úst rovnou z víčka. Z jiných lahviček si je můžete nasypat na plastovou lžičku. Pokud vám nějaká kulička spadne na zem, už ji nepoužívejte! A ještě důležitá věc: 15 minut před a po užití homeopatik byste neměli jíst, pít, používat zubní pastu, ústní vodu ani jiné aromatické látky.

JAK SE SPRÁVNĚ SKLADUJÍ HOMEOPATICKÉ LÉKY?

​Říká se, že při správném uskladnění vydrží homeopatický lék navěky. V Rusku používají homeopaté sady léků po svých prarodičích ještě i dnes. Léky by neměly být skladovány v teplotě vyšší než 25°C a měly by být uloženy v temnu a suchu. Vedou se spory o tom, zda jim vadí různé formy záření – určitě bych je neuskladňoval blízko mikrovlnné trouby a poblíž počítačové techniky, televize, trafa, nebo v jednom šuplíku s mobilem.

HOMEOPATIKA JSOU SLADKÁ – NEOBSAHUJÍ MOC CUKRU?

Jedna „Boironská“ tuba 80 kuliček má méně sacharózy (3.4g) než jedna kostka cukru, teprve 125 kuliček má tolik cukru, co jedna kostka (5g). Pokud vám lékař doporučil 5 kuliček jako jednu dávku, určitě nemusí mít obavy z přeslazení cukrem.

MŮŽU SE HOMEOPATICKÝM LÉKEM PŘEDÁVKOVAT NEBO OTRÁVIT?

​Vzhledem k tomu, že původní látka je v homeopatiku silně naředěná, nelze se jím (na rozdíl od klasických léků) otrávit. Na některé léky v nízkém ředění (menším než 12CH) může vzniknout alergická reakce, pokud je člověk alergický na výchozí látku (viz. i dotaz ohledně alergií). Po špatně i správně zvoleném homeopatiku může vzniknout dočasné zhoršení potíží – vysvětlení je poněkud složité, a zabralo by více místa. Pokud se vám něco podobného stalo, zapište si co nejpřesněji příznaky, které se u vás projevily, a sdělte je svému homeopatovi. Na co je ale nutno dávat pozor, je laické používání některých léků bez doporučení homeopatem: Například lék Silicea je znám tím, že má sklon „vypuzovat“ cizí tělesa. To by mohlo být nebezpečné u lidí, kteří mají v sobě nějakou střepinu, nebo transplantovaný orgán. Po léku Sulfur se zase mohou zhoršit ekzémy, a tak podobně. Proto varuji před používáním homeopatik podle rad na internetu nebo metodou „jedna paní povídala“.

MŮŽE SE HOMEOPATIE KOMBINOVAT S JINÝMI LÉČEBNÝMI METODAMI?

Homeopatické léky neovlivňují účinek klasických léků ani jejich hladinu v krvi. Působí totiž na jiné úrovni (energetické). Proto není vhodné kombinovat homeopatii s jinými druhy energetické léčby – s akupunkturou a čínskou dietetikou, Bachovými esencemi, magnetismem, léčbou barvami či drahokamy. Ne že by kombinace těchto metod mohla ublížit, ale spíše může zamaskovat symptomy, a tak znemožnit homeopatovi nalezení správného homeopatického léku.

JE PRAVDA, ŽE KÁVA MŮŽE ZABLOKOVAT ÚČINEK HOMEOPATICKÝCH LÉKŮ?

Ano, u jedinců citlivých na kofein opravdu může. Proto klasičtí homeopaté většinou kávu i nápoje s kofeinem zakazují po celou dobu léčby (čaje a kávu bez kofeinu povolují). Jiné homeopatické směry jsou benevolentnější. Určitě bych doporučil nepít kávu těm, kdo po kávě mají zrychlený puls, nespavost, nebo nervozitu – to znamená, že jsou opravdu na kofein zvýšeně citliví.